Od roku 1965

GURMÁN

Sme jediný výrobca Liptovských drobov, ktorý je držiteľom značky kvality SK, keďže používame výhradne kvalitné slovenské suroviny. 

TRADÍCIA RODINY TKÁČOVCOV OD ROKU 1965

RODINA / TRADÍCIA / KVALITA

od roku 2017 / značka kvality sk

Naša rodinná tradícia sa datuje už od roku 1965 a sme taktiež držiteľom rekordu v najdlhšom vyrobenom drobe (15m).

od roku 2021 / CHZO

Táto regionálna špecialita charakteristická pre Liptov, ktorý bol v minulosti zemiakárskym krajom, bola v roku 2021 zaregistrovaná do systému kvality Európskej Únie ako potravina s chráneným zemepisným označením (CHZO). Ide o dvanásty výrobok s označením CHZO na Slovensku. 

od roku 2022 / produkt liptova

Značka Produkt Liptova vznikla s cieľom zachovania tradícií a podpory lokálnych výrobcov, ktorí si vážia prírodné a kultúrne dedičstvo regiónu a svoju prácu robia s vášňou. Kritérií pre získanie značky je niekoľko, pričom medzi najdôležitejšie patria: výroba v regióne, tradícia výrobného procesu, kvalita, ručná práca a ekologické hospodárstvo.

SINCE 1965

HISTÓRIA/ SÚČASNOSŤ / BUDÚCNOSŤ

HISTÓRIA

História našej rodinnej tradície sa dá datovať od roku 1965, kedy Štefan Tkáč starší dostal ponuku pracovať ako zamestnanec firmy RAJ Ružomberok na prevzatie ekonomicky nerentabilného podniku do prenájmu „Pohostinstvo Močiare“. Tu aby zvýšil prínos pre tento podnik a nakoľko dobre poznal Liptov vedel, že na Liptove v každej dedine robia Liptovské droby. Zemiaky sa na Liptove v tom čase pestovali vo veľkom. Postupne si získal meno a ľudia začali vyhľadávať toto pohostinstvo aj hlavne pre tento výrobok. Veril tomu a k tomuto remeslu dostal aj svojho syna Štefana, ktorý si spomína že ešte ako chlapec bol často pri výrobe drobov. Od roku 1965 do konca 80tych rokov sa Liptovské droby postupne dostávali do povedomia návštevníkov, ktorí prichádzali na Liptov. Začiatkom 90tych rokov začal Štefan Tkáč starší podnikať v Liptovskom Mikuláši, kde si aj otvoril prevádzku „Svieženka“ a okrem iných produktov ponúkal aj Liptovské droby. Čoraz väčší záujem o tento tradičný výrobok, prirodzene vyústil k vzniku prvej oficiálnej výrobne Liptovských drobov v časti ich rodinného domu. V priebehu 90tych rokov sa teda naše Liptovské droby dostali na pult obchodnej siete COOP Jednota. Postupne sa nám podarilo dosiahnuť aj ďalšie úspechy, medzi ktorými môžeme spomenúť zápis do Slovenskej knihy rekordov. Kde sa nám podarilo uvariť najdlhší Liptovský drob aký bol doposiaľ vyrobený. Uskutočnilo sa to v Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline (Skanzen Pribylina). V tomto období som podnikal už aj Štefan Tkáč mladší. Vyrábal Liptovské droby vo svojom zariadení „Reštaurácii Gurmán“. Neskôr jeho manželka Tatiana, prevádzkovala v Skanzene v Pribyline aj bufet „Zvonička“ kde boli Liptovské droby samozrejmou ponukou. Tento bufet prevádzkovali do roku 2015. V roku 2010 sa spustila výrobná prevádzka v Beňadikovej. Ako výrobca sme sa spolu s vedením mesta Liptovský Mikuláš od roku 2015 podieľali na získaní chráneného zemepisného označenia. Iniciátorom tejto myšlienky bol pán primátor a v roku 2016 vzniklo občianske združenie Liptovské droby, ktorého sme aj v súčasnosti aktívnym členom. V roku 2021 sa nám podarilo túto myšlienku dotiahnuť do úspešného konca a Liptovské droby tak získali značku CHZO. Medzitým sme však nezaháľali a pre naše výrobky sme získali v roku 2017 aj značku kvality SK, ktorej vlastníkom je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Odvtedy nám táto značka bola udeľovaná opakovane a je teda zárukou prvotriednej kvality našich produktov a rovnako aj garantuje pôvod použitých surovín. Začiatkom roka 2022 sme získali aj regionálnu značku Produkt Liptova, ktorá združuje tradičných lokálnych výrobcov, farmárov a remeselníkov.

SÚČASNOSŤ

V súčasnosti distribuujeme naše výrobky do sietí CBA Verex, COOP Jednota ale zameriavame sa aj na špecializované predajne, ktoré ponúkajú prémiové farmárske produkty ako napríklad U Ňaňa, U babičky, Yeme alebo Hýrošova špajza. Taktiež sme priamym dodávateľom pre reštaurácie a hotely na Liptove ale aj spoločnosti LUNYS pre HORECA segment v rámci celého Slovenska. Zároveň sme jediným výrobcom Liptovských drobov, ktorý je držiteľom chráneného zemepisného označenia (CHZO), značky kvality SK a značky „produkt Liptova“. Získaním týchto značiek garantujeme regionálny pôvod surovín, čím podporujeme lokálnych pestovateľov a spracovateľov.

BUDÚCNOSŤ

Našou víziou do budúcnosti je rozšíriť výrobnú kapacitu a portfólio výrobkov, pričom sa budeme stále držať tradičných overených postupov a receptúr, čím zaručíme že kvalita našich výrobkov ostane zachovaná. Taktiež máme v pláne s našim foodtruckom navštevovať aj iné regióny, kde zákazníkom pripravíme tie najlepšie dobroty z našej produkcie.

Ambasádor & Executive chef

KAROL SKLENÁR

Predstavujeme vám  ambasádora značky Liptovské droby – Gurmán executive chef Karola Sklenára, ktorý je taktiež predsedom Tatranského klubu kuchárov a cukrárov. Môžete sa tešiť na skvelé recepty s Liptovskými drobmi a šialencami v modernom, no zároveň tradičnom podaní.  Ostaňte naladení, čoskoro vám prinesieme foodblog.

Vase dodávateľ

HORECA

Chceli by ste obzvláštniť jedálny lístok vo Vašej reštaurácii, hoteli, či penzióne. Naše produkty sú tradičné, no dajú sa uplatniť aj v modernej gastronómii. Radi sa s Vami stretneme a predvedieme Vám s našim ambasádorom ich využitie.